چاه جذبی چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

چاه جذبی چیست ؟ در خانه های قدیمی که به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند فاضلاب خانه از طریق چاه جذبی دفع می شود. چاه جذبی به چاهی گفته می شود که کناره های آن خاک وجود داشته و پس از وارد شدن فاضلاب به درون چاه ، سیالات موجود در فاضلاب جذب خاک می شوند.
در واقع مخزن سپتیک یا تصفیه فاضلاب از طریق چاه جذبی خارج شده و یک شکل از تصفیه پساب را فراهم می کند به طوری که باعث می شود فاضلاب به طور ایمن از طریق زیر خاک و بدون ایجاد آلودگی نفوذ کند.
اندازه و ساختار یک چاه جذبی توسط آزمایش نفوذ تعیین می شود و باید فضای کافی در ملک برای نصب آن وجود داشته باشد. همچنین باید شرایط زمین برای ایجاد چاه جذبی مناسب باشد ، زیرا اگر زمین خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد می ‌تواند از عملکرد صحیح زهکشی و تخلیه جلوگیری کند.
مناطقی که دارای آب و هوای نیمه خشک و معتدل هستند مناسب ترین مناطق برای برپا کردن چاه جذبی می باشند . همچنین لازم است خاک منطقه دارای مقادیر زیادی شن و ماسه و خرده سنگ باشد.
چاه جذبی فقط برای جمع آوری فاضلاب نبوده و می توان از آن برای جمع آوری آب باران نیز استفاده کرد که به آن چاه جذبی باران گفته می شود و باعث جدا شدن آب فاضلاب از آب باران می شود.

نحوه ساخت چاه جذبی

قبل از شروع به نصب یا ساخت چاه جذبی از هر نوعی ، باید توجه داشته باشید در صورتی که خاک محل مورد نظر شما از نوع خاک رسی است، این کار را انجام ندهید. زیرا آب در خاک رس تخلیه نشده و ممکن است در آینده سرریز شود. برای بررسی اینکه آیا خاک محل مورد نظر شما مناسب برای حفر چاه جذبی است یا خیر کافی است تست نفوذ را انجام دهید . برای این کار در یک روز غیر بارانی در زمین باغچه خود چاله ای حفر کنید و آن را پر از آب کنید و بگذارید حدود ۴ ساعت بماند. سپس بررسی کنید که چقدر از آب تخلیه شده است . اگر زهکشی آن خیلی کم باشد یا اصلاً آب تخلیه نشده باشد پس نوع خاک مناسب برای حفر و نصب چاه جذبی نیست.

حفاری

برای شروع فرآیند نصب چاه جذبی موقعیت مکانی را برای حفر گودال انتخاب کنید . در حالت ایده آل این مکان باید نقطه ای باشد که در سطح پایین تری نسبت به ساختمان مسکونی و همچنین با پنج متر فاصله از دیواره های ساختمان باشد. این گودال باید 2.5 متر از از خود ملک نیز فاصله داشته باشد.
هنگامی که محل مورد نظر را پیدا کردید گودال را با دقت حفر کنید و اطمینان حاصل کنید که نه تنها به اندازه قرار دادن چاه جذبی فضا در داخل گودال وجود دارد بلکه برای قرار دادن پایه ، پر کننده و پرکننده های جانبی نیز فضای کافی وجود دارد.
پس از حفر گودال کف آن را صاف نموده و موانع بزرگ مانند سنگ یا ریشه درختان را بردارید و در انتها کف گودال را با ۱۵۰ میلی متر ماسه تیز فشرده پر کنید.

چاه جذبی چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟
چاه جذبی چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

مزایای چاه جذبی چیست؟

چاه های جذبی دارای مزایای متعددی هستند که هم به شما و همه ملک شما کمک شایانی می‌کنند، این مزایا عبارتند از:
– نیاز به نگهداری کمی دارند.
– این چاه ها به فرآیند طبیعی شارژ مجدد سفره های زیرزمینی کمک می کنند.
– چاه های جذبی با دور کردن آب های سطحی از زهکشی فاضلاب ، خطر سیل را کاهش می دهند.
– حفر این چاه ها در زمین بسیار مقرون به صرفه بوده و باعث کاهش هزینه های قبوض آب و فاضلاب می شود.
– چاه های جذبی خطر ابتلا به بیماری های ناشی از آب را کاهش می دهند.
– این چاه ها باعث کاهش فشار بر روی سیستم های تخلیه که بیش از حد بارگذاری شده اند، می شوند.
– یکی دیگر از مزایای چاه های جذبی مخصوصا چاه های جذبی این است که باران نصب بسیار ساده ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *